Daily Archives: August 30, 2017

2017 augusztus 31 – szeptember 4

Augusztus 31-én, csütörtökön honismereti túrát szervezünk az Ika-várához.
Szeptember 4-én, hétfőn a Bodvoj geológiailag védett  szurdok völgyében  az Istenkas nevű völgykatlant keressük meg. 
További részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon.
rossz idő esetén a túrát elhalasszuk, vagy túrát változtatunk.
 
 
A múltkori túrával kapcsolatban.
 
Végre eljött az a időjárás, amikor sem esőre, sem nagy melegre nem kellett számítani, ideális időjárás a Tamás-gerincre ahonnét szép kilátás nyílik a Királykő északi oldalára, főleg  az Ördög-malmaira. 
Plaiul Foii-ról  indultunk el. A kék háromszög jelzésen a nagyon meredek Nagy-oldalon másztunk fel a piros sáv jelzéssel jelölt Foii nyeregig két óra alatt.  Pontosabban itt megy végig a régi Határ vadászok útja, az 1000 éves határ út.  Ez  most már turista út, piros sáv jelzéssel van jelölve, amely a Fogarasi havasok felől átszeli a Nagy-Tamást csúcsát (1735 m.), Foii-nyereg (1367 m.), Kis-Tamás-nyereg (1644 m.), tovább a Spirlát érintve felhág a Láncok nevű hegyoldalon a Királykőre, a Pásztor csúcsot (2238 m.) érintve tovább halad a Búcsecs hegység felé. A Foii-nyergtől, a Tamás-feje csúcsot (1507 m.) érintve 3/4 óra a Tamás-gerinc. A Tamás-feje nevű csúcsról egy kellemes séta út vezet a volt 1000 éves hátár-úton a Tamás-gerinc tisztásig, a Tamás-forrását is érintve. A széles fa sorokkal szegélyezett út a tisztásnál ér végett, ahol az erdőből kilépünk a tisztásra, mindjárt a Királykő gyönyörű sziklás gerince tárul elénk, figyelmünk mindjárt a szemben levő Ördög-malmából származó Nagy-kőfolyás köti le. Miután felmegyünk a kis csúcsra, elláthatunk  a Pásztor-csúcsig. Továbbá szemlélődve láthassuk a Királykő válla, Hossú-orom, Leszpez, Lancea csúcsokat, a Zárt tisztást,  majd az Ördög-malma következik, alatta a Nagy-kőfolyással továbbá láthassuk a   Cseárdák barlangot, a Pietrei és a Funduri csúcsok következnek. A szembesütő Nap miatt, homályosan látszanak. Ezeken a sziklás részeken virágzik augusztusban a legszebb  havasi gyopár és a ritka Királykő szegfű, ami csak itt honos. Mindkettő szigorúan védett virág.
A kis csúcsról Nyugat irányban a Iezer-Papusa hegyei láthatók.
Plaiul Foii-tol egész Zernestig lehet követni a Királykő gerincét. Ilyen természeti csodát nem mindenhol lehet látni.
Mondanunk sem kell, hogy Orbán Balázs is bejárta és megcsodálta a sziklás vadregényes Királykőt. Nagy lelkesedéssel írja le élményeit. Egy pár sort idézünk írásából:
“A Királykő, mint már emlitém, a rosnyói völgy délnyugyti szögletében emeli fel megdöbbentően nagyszerű, idomra nézve hasonlithatatlanul szép sziklatömegét….A K r e p a t u r a, egy még a tordai hasadékot is nagyszerűségében túlszárnyaló sziklarepedés, melynek nagyszerű tájaktól környezett nyaktörő ösvényén szintén fel lehet Zernyestről jutni a Sztina-Vladuszkához, csak hogy e rövid út nem másnak, mint zergéknek s zergeként mászó csobánoknak (pasztor) való. Külömben annak nem sokat enged azon út, mely a Vlkaduszkan túl következik, s melyet lovaink hátrahagyásával csak gyalog folytathattuk. Az a Királykő falmeredek oldalának hajmeresztő sziklarepedésein és gerincz-élén délirányban hatol, s vagy két órát vesz igényben, s e két óra minden percre ezer veszélyt hozhat, pedig még hátra van az út veszélyesebb része, mert a hogy a Királykő hátsó részének tetejére felkapaszkodtunk, ösvényünk északra kanyarodik s mindenütt a havas sziklagerincen húzódik, mely mindinkább egybe szükül, mig egyszer tenyérnyire keskenyedik, ugy hogy alig marad hely, hová az útas lábát letehesse, de nemsokára még e fösvényen kimért tér is elvesz lábai alól, a sziklagerincz oly élessé lesz, hogy azon csak lóháton való ülmodorban lehet tovább kúszni….. aki e vadregényességben borzadályos útat megtenni elég bátor, az egy órai kúszás után a Királykő tetőlapjára ér…. ” Továbbá leírja a Királykő csúcsán észlelhető királykői vízhanggót, amit Kurz Antal fedezett fel 1842-ben. 
“Lejövet még megtekintésre érdemel az Ö r d ö g malma (mora drakuluj), mely a Királykő déli oldalában veszélyes, bajosan megközelithető helyen 6500 lábnyira van a tenger szine fölött.   A Plaju-Foi felett egy Klisku – sperli nevű öblösülés van, innen vagy 600 ölnyire esik a Királykő délnyugati szögletén az Ördög malma, toronyszerű sziklagúláknak festői csoportja alkotja az előtért, hátul 20 ölnél magasabb sziklafal oldalán több üreg van, melyekből zuhatagként omlik alá a finom fehér homok, alant örökké növekvő halmokat alkotva….. S csuda-e ha még az észlelő embert is bámulatra ragadó megmagyarázhatatlan ezen jelenséget, az előitéletes havasi nép az ördög műveletének tartja, hol sziklaőrlő malmai vannak a sötétség szellemeinek.”
Fotógaléria: