2017 szeptember 9 – 10

Szeptember 9-én, szombaton, vagy vasárnap 10-én, az időjárás függvényében a túra irányát pénteken határozzuk el. 
A hétfőre szervezett túrát a rossz időjárás miatt elhalasztottuk.
A túrával kapcsolatos részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon.
A múltkori túrákkal kapcsolatban.
A múltkor két túrát szerveztünk: A Haszmánn Pál Múzeumban, az Ika-várához és az Alsótömösből a Nagykőhavas felé nyíló Ördög-völgyében. 
 
A Haszmánn Pál Múzeum és Ika-vára, a Csonka torony. 
Csernátonban a Haszmánn Pál Múzeumot tekintettük meg. Az a véleményünk, hogy még egy ilyen, minden szentpontból gazdag múzeum még egy nem található az országban. A múzeum 1973 ban alakult, azóta pedig nagyon sokat fejlődött. Óriási nagy gyűjtemény tekinthető meg itt a Haszmánn Pál Múzeumban. 
A múzeum a múltat idézi föl: népművészeti, katonai régiségek, régi gépek, gőzgépek, cséplőgépek, szekerek, hintók, favágó gépek, régi szíjjal hajtott esztergák, öntött gyönyörű vaskályhák, elektronikai gyűjtemények, rádiók, tölcséres gramofonok, stb. Az udvar közepén egy hatalmas hársfa, érdekessége, hogy az alsó ágai a földig lehajolnak s ezáltal egy “boltív”  alá lehet beülni.
Ebédelni a nem messze levő Ika-várához mentünk. Ika-várát a Csernátoni csonka toronynak nevezték, mivel felső része 1802-ben egy földrengés következtében leomlott. A tornyot restaurálták, a torony leomlott részét újra építették, gyönyörű munkát végeztek, amit fényképünk is igazol.
Orbán Balázs is megemlékezik a várról. “Az Ikapatakának Csernáton, (vagy Nagy patak)      patakával való egybeszakadásánál a két patak közé egy 80 – 100 láb magas  Várbércz  éle nevű hegyfok szökell elő, ennek keskeny tetőlapján van Ikavára vagy más néven a csernátoni csonkatorony. E várról semmi történeti adatunk nincsen…. A hagyomány azt mondja, hogy Ika, Póka király vezére volt, ki a Bálványos várából elüzetvén, ide vonult, és itt épitett magának várat….”
Orbán Balázs két legendát említ a várral kapcsolatban. ” Rege szerint egy óriás kigyó lakott a     várban, oly nagy, hogy farkával körülölelvén a tornyot, fejével lenyult a patakban inni, máskor meg azért hajolt le, hogy az arra járókat felkapja várába, e kigyót hoszas tusa utén idegen vitáz ölte meg.”
Orbán Balázs részletesen leírja a várat. A vár egy hosszú keskeny erőd volt, mely 480 láb hosszúság mellett csak 28 láb széles volt. A várfalak Kelet – Nyugat irányúak voltak.  A várfalak csúcsban végződtek, mindkét csúcsban zömtorony állott.  A nyugati tornyot valószínű, hogy lerombolták, mert már sajnos nem létezik.
Fotó galéria:
Az Ördög völgye.
A tömösi szorosból több erdei út vezet a Nagykőhavas bércei felé. Az emlékműtől számítva az első erdei út ami sorompóval van lezárva az Ördög völgyében vezet. A völgyel szemben van egy nagy szikla  ez a Százforintos bérc Orbán Balázs szerint. Ezt máma már senki nem tudja.  A mai térképek szerint feljebb tornyosodik a liliom szikla. Orbán Balázs leírása szerint ez a nevű szikla a patak jobb partján van.
Az Ördög völgyét a turisták nem járják. Kár. Ez egy gyönyörű völgy, nagyon meredeken hatol fel a Hammas erdőben, a bővizű Ördög pataka a vízesés szerű zuhatagok egész sorozatát hozza itt létre és hallani a hozzá illő zenét. Az út sáros a patak sok helyen az utat is kibéreli, a zuhatagokat hol baloldalt, szemben meg jobb oldalt zuhognak alá. A keskeny völgy erdeje őserdő jellegű.
Fotó galéria: