2015 november 5, 7

Ősz van. Az őszt nagyon szeressük, ilyenkor nagyon szép a természet.
De nemcsak mi szeressük, hanem Petőfi Sándor is szerette, ezt a szeretetét egy
nagyon szép versben örökítette meg.

ITT VAN AZ ŐSZ, ITT VAN ÚJRA
                                                                                     – Petőfi Sándor –

Itt van az ősz, itt van újra,
                                           S szép, mint mindig, énnekem.
                                           Tudja isten, hogy mi okból
                                           Szeretem? de szeretem.

Kiülök a dombtetőre,
                                           Innen nézek szerteszét,
                                           S hallgatom a fák lehulló
                                           Levelének lágy neszét.

Mosolyogva néz a földre
                                           A szelíd nap sugara,
                                           Mint elalvó gyermekére
                                           Néz a szerető anya.
                                           És valóban ősszel a föld
                                           Csak elalszik, nem hal meg,
                                           Szeméből is látszik, hogy csak
                                           Álmos ő, nem beteg.
                                           Levetette szép ruháit,
                                           Csendesen levetkezett;
                                           Majd fölöltözik, ha virrad
                                           Reggele, a kikelet.

Aludj hát, szép természet,
                                           Csak aludjál reggelig,
                                           S álmodj olyanokat, amiben
                                           Legnagyobb kedved telik.

Én ujjam hegyével halkan
                                           Lantomat megpendítem,
                                           Altató dalod gyanánt zeng
                                           Méla csendes énekem –

Kedvesem, te ülj le mellém,
                                           Ülj itt addig szótlanul,
                                           Míg dalom, mint tó fölött a
                                           Suttogó szél, elvonul.
                                           Ha megcsókolsz, ajkaimra
                                           Ajkadat szép lassan tedd,
                                           Föl ne keltsük álmából a
                                           Szendergő természetet.
                                                                          ( Erdőd, 1848. november 17 – 30 )

November 5-én, csütörtökön, Tétény napján, a zernesti szorosból kirándulunk a Kurmaturára a volt hadsereg útján. A szorosból a Macskakönyöknél kezdődik a túra utunk.
Reméljük, hogy szép őszi túrában lesz részünk, Piszár Károly és Brummer Klárával az élen.
Reggeli vonattal indulunk.
A múlthétre szervezett Toanches túrat, közbejött esemény miatt nem szerveztük meg.

November 7-én, szombaton, Rezső napján, a Szökő vízeséshez kirándulunk, Rákos patak völgyéből. Ne tévesszük össze Alsórákossal. Lehet, hogy egy-két nappal a túra eltolodik.
További részletek mindkét túrával kapcsolatban és bejelentkezés a 0368/418.901. telefon számon

Mindenszentek napján, megemlékeztünk a hajdani Brassói Turista Egyesület alapító elnökéről, Halász Gyuláról, az egyesület turista titkáráról Székely Gézáról. A megemlékezés keretén, a sír mellé állított kopjafákat virág koszorúval díszítettük és gyertyát gyújtottunk.

10 év telt el azóta, hogy 2005 november 3-án, Szotyory György műszaki tervező, újra megalapította az 1927 november 3-án, Halász Gyula tanár által  megalapított
BRASSÓI  TURISTA  EGYESÜLETET, amely az első magyar önálló, bejegyzett egyesület volt Brassóban, abban az időben.
1989. Rendszerváltás után, a második megalapítás  Brassóban. Amely szintén   az első magyar, önálló, ami mai napig érvényes, nem valakinek a fiók osztálya, a törvényben bejegyzett:                    BRASSÓI  TURISTA EGYESÜLET.
Az újra megalapított egyesület elnöke, tisztelettel adózik a hajdani Brassói Turista Egyesület elhunyt vezetősége emlékére : Halász Gyula, Székely Géza, Bartok Árpád és Bartok György személyében.
Az elnök javasolta, hogy Halász Gyula alapító elnöknek, a nagykőhavasi turistaszálló
építőjének, és Székely Géza turista titkárnak, aki esőként írta le magyarul a Nagykőhavas történetét,  a “A NAGYKŐHAVAS LEÍRÁSA” című   könyvében,  emlékére Brassóban a katolikus temetőben állítsunk kopjafát. A javaslatot, tett követte.  A kopjafák 2011 és 2012-ben voltak felállítva és felszentelve.
A hajdani Brassói Turista Egyesület célkitűzései főleg a téli sport volt, nyári időszakban építették a turista házakat és az ugrósáncokat, síutat építettek a havasról a Bolnokra, kiépítették a Hétlétrás szakadékot, feltárták a Jégbarlangot, a Hasad-kő szakadékot természetes, hogy természetjárással is foglalkoztak, és még sokat  tevékenykedtek a turizmus érdekében.
Az újraalakult Brassói Turista Egyesület szerényen tevékenykedett. Nem volt lehetősége arra, hogy  olyan dolgokat valósítson meg, mint a hajdani.A fő célkitűzései: természet járás, honismeret, különböző táborok szervezése, szüreti, farsangi, jótékonysági mulatságok, rendezvények szervezése.
Rövidesen honlapunkon részletesebben fogunk írni