2020 október 24

Az október 10. tervezett túrát a Bucsecs-hegységben, elmaradt az egésznapos esőzés miatt.
Vasárnap egy kissé hejrejött az időjárás, ezért egy közeli honismereti túrán vettünk részt.
A következő túrát 24-én szervezzük meg, a túra irányát pénteken határozzuk el.
További részletek és bejelentkezés az ismert telefonszámon.
A múltkori túrával kapcsolatban. Ahogy már említettük,  Keresztényfalva – erődtemplom. 
Barangolás szászföldön címmel Keresztényfalván a renovált szász-evangélikus erődtemplomot látogadtuk meg. A templom a Barca-patak közvetlen partján emelkedik.
A szász templomok egyik legszebb temploma.
Valószínű, hogy  1270-ben emelték a Szent Miklósnak szentelt katolikus templomot, a 15-ik században. 
– 1839-ben lebontották. 
– 1841-ben építették újra, a ma is látható formában.
– 1903-ban gotikus harangtoronnyal építették át.
– A templomot kettős várfal veszi körül. 
Egy rövid megemlékezés a szászokról. A szászok, 1150 körül telepedtek be Erdélyben.  Németeknek tartják számon. Saját nyelvükön: Siebenbürger Sachsen. A szász nyelv csak hasonlít a németre, de nem ugyanaz, ezt tudjuk a volt szász ismerősöktől. A brassói szász gimnáziumban, hajdanába szász nyelven folyt az oktatás, majd átálltak a német nyelvre. Dolgos, kulturált nép. Ha csak Brassót említjük, ahol szépen karbantartott, lukszus házakban laktak, gyárakat létesítettek, ahol románok  és magyarok is dolgozhattak.  A  környéken megalapították a turizmust. A turistaházak sokaságát építették fel, Királykőn, Nagykőhavason, Keresztényhavason, Bucsecs-hegységen, Fogarasi Havasokon stb. Sajnos mára nagy részük leégett. Sokat szenvedtek a második világháború után, a háborúban, sokan vesztették életüket. A beköszöntő román kommunizmust nem tudták elviselni, nem volt más választásuk, kitelepedtek németben. Kiárusították őket. Otthagyták lukszus házaikat, iskoláikat, templomaikat, gyáraikat, turista házakat, a majdnem 1000 éves hazájukat. Mára a   250000 fő 15000-re apadt le.
Fotó galéeia I. Keresztényfalvi erődtemplom:
Fotó galéria II. Szász erődtemplomokat láthatunk Brassó közelében: