Monthly Archives: May 2016

2016 junius 1 – 4 – 5

Június 1-én,  szerdán, Tünde napján, az  esőzések miatt elmaradt Maladin-kő túrát szervezzük újra. A részleteket a múltheti túra közleményben találjuk meg.  

Június 4-én, szombaton, virágtúrát szervezünk a Lempes védett területére. 
A reggeli autóbusszal megyünk. A túra kiinduló pontja Barcaszentpéter.
Túravezető: Szotyory Mária
Június 5-én, vasárnap, Angéla napján, Alsórákos csodálatos védett területeit keressük meg. Pl. a salak bányát, Alsórákos híres műemlékét a  felújított Bethlen-kastélyt tekintjük meg. 
Ha lesz időnk rá, akkor az Olt bal partján az Oldalhegyben  levő kisebb  bazaltkő bányát is megkeressük. 
A reggeli vonattal megyünk. Haza Alsórákosról a 17 órai vonattal jövünk haza.
Ezek a túrák nem nehezek, klasszikus túrák.
További részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon.
Túravezetők: Szotyory Mária BTE titkárnő és Brummer Klára BTE alelnök.
A közölt túrákat az időjárás függvényében szervezzük meg.
A múlthéten szervezett Turzon-kanyar és Olothévízre szervezett túrákkal kapcsolatban:
A Turzon-kanyar. 
Elöljáróban a közölt térképhez szolgálunk egy kis magyarázatot
Cotul turzon = Turzon-kanyar..
Racos = Alsórákos, Mateias = Mátéfalva , Dopca = Dakk, Bogata Oloteana = Oltbogát, Hoghiz = Olthéviz. 
HEGYESSY ILDIKÓ A TEPŐK ÁRNYÉKÁBAN  ALSÓRÁKOSI MOZAIK  című munkájában a  következő képen említi a Turzon-nyakát :
“Első pillantásunkat Orbán Balázs, a legnagyobb székely, irányítja.
Nyugati irányból megközelítve így látja a települést : “”A Turzon-nyakáról meglepő látvány tárul fel, egy szép völgykebel, melyet minden oldalról erdős hegyláncok amphiteatraliter vesznek körül. A zöldellő völgyet a lassú méltósággal folyó Olt kanyarogja körül, jobbról a folyamba magát szépen visszatükröző Mátéfalva és a keleti szögletben Alsó-Rákos, mely négy sugár tornyával, ódon várkastélyával a Hegyes (nevű veres domb ) aljában meglepően szép képet nyújt”” “
A térségben az Észak-Dél irányú Sólyomkő, más néven Turzon-hegy nyúlik le. Az Olt találkozásánál a hegy elkeskenyedik, majd újra kiszélesedik. Ez a Turzon-nyaka. A kiszélesedő rész 3,5 km, szélessége 2 km. Ez a Turzon-kanyar. Valószínű, hogy Orbán Balázs idejében a Turzon-nyakát és a hegyet nem borította erdő, ezért volt rálátás az Olt folyóra.
A változatos felszínű hegy csúcsa 563 m, ahol egy kis tisztásról  kilátás csak kelet felé van. A hegyet teljes egészében erdő borítja. A Turzon-kanyar dolomit kőzetből épül fel. Felszíni  kőzetet nem találtunk, viszont találtunk egy pocsolya szerű kis tavat a Retyezátra emlékeztető mini kráter-ban. Az erdő a madarak csicsergésétől volt hangos, a kakukk sem hiányzott. A hegy gerincét jól járható út vezet.
A következő héten Alsórákoson folytassuk a túrát.
Olthévíz. 
 Hévízen a Bethlen Kata kastélyát akartuk megtekinteni. De erre nem volt lehetőség, mivel a kastély körül van kerítve és minden kapu zárva volt. Még kívülről sem volt látható. Kárpótolt az, hogy megtaláltuk a bazalt rezervációt a falutól nem messze található meg egy szép völgyben. A völgy mindkét oldalán megtalálható a bazalt. Nem olyan szép mint a rákosi, de sokkal magasabb, úgy 50? méter. Ugyan ebben a völgybe folyik az Orbán Balázs által említett termál vizű  patakocska, a forrásához nem mentünk ki. A patakban most is van hal. A gyerekek halásztak benne. A falu többségében román, magyar szót alig lehetett hallani.
A kirándulásunk alkalmával készült képek:

2016 május 25 – 26 – 29

Május 25-én szerdán, vagy 26-án csütörtökön, Orbán vagy Gyöngyvér napján, az időjárástól függően a Maladin-kőhöz kirándulunk. E szurdokból  nagy zúgás hallatszik fel, amit egy 6 m-es látványos vízesés zenésít meg. Több kisebb vízesések is hozzá járulnak a zenéléshez. Persze a magas-keskeny hasadék is látványos.
Az időjárástól függően, közösen határozzuk el, hogy melyik nap megyünk.
A reggel induló busszal megyünk, a túra nem nehéz.
Május 29-én, vasárnap, Magdolna napján,  Olthévízre kirándulunk. Bethlen Kata kastélyát, a bazalt rezervációt és a hévíz forrását, amitől a helység a nevét kapta tekintjük meg. 
A nem messze levő Turzon-kanyart is megkeressük. 
A Turzon-nyakánál  az Olt Délre fordul, majd egy nagy kanyart tesz és Észak felé fordul vissza. A Turzon-nyaka nyugati oldalán, az Olt megint fordul egy nagyot Nyugat felé és Olthévíz felé folyik tovább.     Ez a körülfolyás majdnem 360 fokot alkot. Itt is megtalálható a bazalt, az Olt menti mocsarak-láposok vízi madarak paradicsoma. Ezt az érdekes “szigetet” Orbán Balázs is megemlíti.
További részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon.
Túravezető: Szotyory György.
A múlthéten szervezett Csíkszereda környéki túrákkal kapcsolatban:
 
Csíksomlyó.
– Megtekintettük a Somlyói  templomot, a templom környékén a Hűség forrását.
Csíkszereda.
– Millennium templomban az első-áldozó gyerekeket szemléltük meg.
– A központban a nemrég felavatott Márton Áron püspök bronzba öntött szobrát láthattuk.
– A Csíki Székely Múzeumban CSONTVÁRY képek Erdélyben, festmény kiállítását   néztük meg.
– Nagy hatással volt ránk Zsögödi Nagy Imre festmény kiállítása – szülőháza.  
Csíkmádéfalva.
200 SZÉKELY VÉRTANÚ EMLÉKÉRE állított emlékmű.

2016 május 19 – 22

A múlt szombatra javasolt túrát, nem szerveztük meg, hogy a pünkösdi ünnepekre és a búcsúra tagjaink tudjanak felkészülni, az időjárás sem volt kedvező egy magashegyi  túrára.
Csütörtökön szeretnénk menni a Nagy Vangára,  ha közben nem havaz le. Az is lehet, hogy szombatra halasszuk.  Szerdán fogjuk eldönteni azt, hogy mikor megyünk.
A túrával kapcsolatos részletek a múltheti közleményben találjuk meg.
Május  22-én, vasárnap, Julia napján, honismereti túrát szervezünk Csíkszereda környékére.
Csíkszereda környékén érdekes nevű falvak vannak. Pl. Csíksomlyó, Csíkvacsárcsi, Csíkcsicsó, Pottyond, Göröcsfalva, Csíkmádéfalva, Csaracsó stb. 
Csíkszeredán kivül, Csíksomlyóra, Csíkmádéfalvára és Csaracsóra fogunk ellátogatni.
További részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon. 
Rósz idő esetén a túrát elhalasszuk.
Túravezető: Szotyory Mária.  

2016 május 14, 15

Május 14-én, szombaton, Bonifác napján a Nagy Vángára kirándulunk. 
A Pojánából a vörös úton indulunk el, majd kitérünk a Vánga felé.
A Römer turistaház balkonjáról szép kilátás nyílik a Vángára. A túra közepesen nehéz.
További részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon.
Túravezető: Brummer Klára BTE alelnök.
Rossz idő  esetén a túrát elhalasszuk.
 
 
Május 15-én, vasárnap, Pünkösd napján a csíksomlyói  csodatevő Szűz-Máriára emlékezünk.
 
A múltkori  kirándulásokkal kapcsolatban.
Sipoly-völgy – Medve-szakadék – Családi-út.
Az azelőtti nap  jó kiadós eső zúdult le, ebből kifolyólag nagyon látványosak voltak a völgyben a vízesés és a kis zuhatagok. A szélvihar itt is sok fát döntött ki. A Medve-szakadék völgyéből kimásztunk a szakadék tetejére, majd a Fő-úton tértünk vissza Malomdombokra. Az út folyamán senkivel nem találkoztunk. Az volt a benyomásunk, hogy a medvék bérelték ki az utat, mivel tele volt medve ürülékkel. Miután leértünk értettük meg, hogy mi történt. Itt is nagy szélvihar volt, sok fát döntött ki a szél az út alsó részén. Nem erdőkitermelésről van szó, a kidőlt fákat kezdték kitermelni, az utat járhatóvá tenni. Az út már járható, a sáros részt, kb. 300 m.  az út melletti ösvényen kilehet kerülni. Az út gyalogosok részére egyelőre le van zárva, amire kifüggesztett táblák figyelmeztetnek.
A Kuvaszó-vízesés vagy más néven Fátyol-vízesés   környéke. 
Miután megtekintettük a vízesést, a Kuvaszó-tetőre másztunk ki. Itt érdekes hatalmas guruló andezit sziklatömbök teszik látványossá a tájat. Majd a Kuvaszó-patak torkolatánál lévő panziót látogattuk meg.
Erdőfüle. 
A Kormos-patak mentén visszatértünk Erdőfülére. Mindjárt a falu bejáratánál megtekintettük a Fülei-vashámort, azt ami még maradt belőle. Ahogy már említettük Gábor Áron itt öntötte első ágyúit.
1848 november 16-án Sepsiszentgyörgyön népgyűlést tartottak. Gábor Áron felajánlotta, hogy a fülei hámorba ágyúkat fog gyártani.  Füleken két vaságyút és három rézágyút öntöttek, az ágyú öntést tovább folytatták Kézdivásárhelyen,  ahol 63 bronzágyút öntöttek. 
További úti célunk a hámor felett levő kankós-kert volt. A kankós-kert a nagy kiterjedésű Fok-tetőn található. Erdőfülétől kb. 1 órai járatra. 
Mivel későre járt az idő a kankos-kert megtekintését a következő vasárnapra halasztottuk. Egy hétre rá folytattuk a nárcisz túrát.
A kankos-kertben levő nárcisz Csillag nárcisznak nevezik. Meglepetés volt, hogy sárga színű nárcisz is gyönyörködtette magát. A nárcisz-kertben zergeboglárka is változatossá tette a kertet. A hegyháton többféle virág is honos.
Hazafelé Baroton egy hatalmas felhőszakadék fogadott. A hegyháton szép időben volt részünk.

2016 május 7 vagy 8

A hétvégén ha jó idő lesz, szombaton vagy vasárnap, Dalma vagy Géza napján,  folytassuk az erdővidéki túrát, Erdőfüle környékén. A nagy kiterjedésű kankos kertet járjuk be, ahol a nárciszon kívül egyéb ritka virágokban is gyönyörködhetünk. 
A jövőheti közleményünkben számolunk be a túrákról részletesen, fényképek kíséretében.
Annyit megemlítünk, hogy a kankoskert alatt volt Gábor  Áron ágyú öntödéje, kopjafával van megörökítve a történelmi esemény.
További részletek és bejelentkezés a 0368/418 901 telefonszámon.
Túravezető: Zsigmond Judit.