Monthly Archives: February 2019

2019 március 1

dscf8648

A február 22-ére, péntekre tervezett Báj-hegység túrát, sajnos a rossz időjárás miatt nem szerveztük meg. Másnap elmehettünk volna, viszont a beköszöntő nagy hideg miatt a túrát elhalasztottuk. A túrát, szerdán vagy pénteken szervezzük meg.
További részletek és bejelentkezés az ismert telefonszámon.

2019 február 23

 Előszó
Húsz évvel ezelőtt voltam először a Nagykőhavason. Már akkor, mint kis diák, megkapott ezer szépsége, vadregényessége. Jártam utjait, uttalan völgyeit, gerinceit, háltam fái és sziklái alatt, borzongtam széditő sziklafalain és viharos éjszakáiban. Hallgattam ősfenyveseinek zúgását és siketfajdjának dürgését. Elgyönyörködtem a hó alól kibúvó havasi boroszlánban és a tető vörös havasi-rózsa mezejében. Álltam az üszkös menedékházromokon és tiz év múlva vállamon hordtam deszkákat az uj házhoz. Jeleztem utjait, kopácsoltam létráin s betonba állitottam jelzőoszlopait. 200 – 220 nagykőhavasi utam alkalmával ötvenszer vezettem idegeneket és hallgattam elragadtatott felkiáltásaikat.”
Brassó – Brasov,  1936, december havában.    Székely Géza 
                                                                 
Elöljáróba, Székely Gézáról emlékezünk meg. Az 1927-ben alakult Brassói Turista Egyesület turista titkáráról, születésének 118. évfordulójának az alkalmából, 1901 február 21. született Brassóban.
Székely Géza a Nagykőhavas igazi szerelmese volt. Bizonyíték erre az, hogy Ő volt az első aki magyarul  leírta a havas történetét, 1936-ban. A  NAGYKŐHAVAS   PIATRA – MARE  LEÍRÁSA című  művében. A Nagykőhavas című könyvét olvasva, mindjárt az Előszó fejezetben, igazolódik a Nagykőhavashoz fűződő szeretete. Ebből a fejezetből olvashatunk egy részletet a kezdő leírásba.
E nagy sikerű könyve, megérte a második, igaz kis példányszámba, a  második kiadást. A könyvben, a Székely család méltatását olvashassuk  Székely Gézáról.  Olyan részletesen van leírva, hogy ehhez semmit-se tudunk hozzáfűzni.
Székely Gézával  kapcsolatos közlemények.
– Kopjafa avatások.
– A hajdani BTE története 1927.
A III. részben,   az 52-ik oldalon:     “Erdély határán”
A IV. részben,   a  75-ik  oldalon:    Székely Géza életrajza. 
A család közleménye. 
Február 22-én, pénteken, vagy március 1-én, szintén pénteken a Báj-hegységben kirándulunk. Ebben a hegységben, sok érdekességet nem fogunk látni, viszont ilyen téli időben, a Bucsecs hegység behavazott szikla csúcsai mutatnak szép látványt, ha szerencsék lesz és nem lesz köd, vagy havazás.
További részletek és bejelentkezés az ismert telefonszámon. 
 
A múltkori túrával kapcsolatban, az újonnan kiépített Turista úton. 
Tulajdonképpen a múltkori, Czell- tető  túrát folytattuk, a Malomdomboktól kiindulva. Ez a szakasza a legszebb, amit a feltöltött képek is igazolják. Ezt az utat egy pár évvel ezelőtt építették ki  és Turista útnak nevezték el. Valójában, fa kitermelésre használják. Ez út a kék kereszttel jelzett Nagy-Lamba völgyénél ér véget, egy meglévő úton tovább lehet menni a kék sávval jelzet Kigyó-útig, ami felvezet egyenesen a csúcsra. De más út is vezet a havas felé: a piros háromszöggel jelzet Lovak útja, Székely tisztás felé a sárga hámszög jelzésen, a Három kislány érintésével a Römer házhoz lehet feljutni.
Predeálról, a sárga sáv jelzésen szintén a Römer házhoz lehet feljutni.
A Noából a piros sáv jelzésen, majd a sárga háromszög jelzésen a Nagg-Krukkon keresztül lehet feljutni a havasra.    
Egy érdekes találkozónk volt. Volt turista társunkkal találkoztunk, a Gyöngyikével. Egyedül volt, azt mondta, hogy a Nagy-Lámba völgyén Keresztényhavasra megy. Egy kissé merész vállalkozás, mivel a Lámba-völgyében medve etető működik. Lehet, hogy csak viccelt, hiszen elég késő volt, ahhoz, hogy kimásszon a nagyon meredek, nagy hóban a Lamba hágón keresztül.  
Egy jó pár évvel ezelőtt, nyáron a Lámbán kirándultunk. Az egyik Mária nevű volt túra társunkat baleset érte, beesett a szakadékban, szerencsére megtudott kapaszkodni a száját törte be.
Szintén egy szép nyári napon a  Lovak útján kirándultunk. Velünk volt Jutka, volt túratársunk. A nehéz, meredek úton az anyánkba küldött, de miután kiértünk a havas gyönyörű vidékére, és kigyönyörködte magát, bocsánatot kért. 
Fotó galéria :

2019 február 17

Technikai okok miatt, hirdetéseinket  pár nap késéssel tudtuk feltölteni a honlapunkra.

 
Február 16, szombat. Szombatra a turistáink több túra javaslatot is ajánlottak. Nem hiába, mivel most virágzik a királyrózsa, ami rendszerint a hó alól bújik ki.  Létrás szakadékban még láthatók az óriás  cseppkő szerű jég szépségek. Még más túrák is vannak javasolva. Azt, hogy végkép hova megyünk túrázni, pénteken döntjük el az időjárás függvényében. Azt is figyelembe kell venni, hogy mindenfelé az utak elvannak jegesedve.
További részletek és bejelentkezés az ismert telefonszámon. 
A múltkori túrákkal kapcsolatban. Medvelesen a brassói állatkertben és a Czell-tetői kilátó. 
Humor : Az állatkert egy szuper hely. Olyan állatokat is lehet látni, amelyek nem is léteznek.
A belépő az állatkertbe 10 lej, nyugdíjasoknak 5 lej.  Ezt az ár kedvezményt a nyugdíjasok nem kapják meg, csak úgy, azonnal. Bizonyítani kell a nyugdíjasságot egy nyugdíjszelvénnyel. Persze, senkinél sem vol nyugdíjszelvény, így aztán megfizettük a 10 lejt, megérte. Hiszen itt egy egész napot ellehet tölteni. Ez az állatkert rengeteg befektetett munka árán jött létre, amit éveken keresztül építettek és még mai napig is építgetik, szépítgetik. Figyelemre érdemes a sok különleges építkezések, a meleg-ház, kilátó, üveg kerítés, falatozó, cukrászda stb.   A látogatók minden igénye biztosítva van.  Nagyon sok gyerekes látogató volt. Mindenkinek ajánljuk, a nyugdíjszelvényt felejtjük otthon, fizessük meg a 10 lejt, megéri.
Mivel február 2-án jött ki a medve a barlangjából,  mindjárt a medvéket kerestük meg. Ők már rég kijöttek a barlangjukból, éppen a reggelire készülődtek, ami nem volt valami gazdag.  A gondozó reggelit, csak úgy bevitte nekik, reggeli után unottan sétálgattak. Az egyik felült egy lesiklóra és onnét szemlélte a látogatókat, hátha bedobnak valami finomságot.
Szeressük ezeket az állatokat, viszont az elszaporodásuk veszélyt okoznak a turizmusra, kirándulókra. A tavaly sok medve támadást jelentettek be,  már bemerészkednek a lakott területekre is. Ne menjünk egyedül gombászni, mert rosszul járhatunk, a medve nagy szeretettel támad a lekuporodott emberre, legyen nálunk védekező eszköz.
Miután búcsút vettünk az állatoktól a Czell-tetőre sétáltunk ki jeges úton. Az út folyamán és a tetőn, de az erdővel borított hegy – magaslatok is szép látványt nyújtottak.
Fotó galéria, állatkert:
 
 
Fotó galéria, Czell-tető: 

2019 február 9

Elöljáróban Orbán Balázs, születésének a 190-k évfordulójáról emlékezünk meg. 
1829 február 3-án született Lengyelfalván. Fő munkássága A SZÉKELYFÖLD LEÍRÁSA.   
 
 
 
A  Lempes-hegyre az elmúlt évek folyamán többször látogatunk el, úgy tavasszal – nyáron – ősszel, de télen is.   Főleg az itt nyíló virágok miatt. Egy 2010-ben tett látogatásunk keretén, egy érdekes eseményt figyeltünk meg. Katicabogarak tömeges gyülekezetét.  
Az elmúlt évek során tett kirándulásunkon, figyeltük a helységet, de többet nem láttuk ezt az érdekes jelenséget, de katicabogarat sem lehet látni a Lempesen, többet nem ismétlődött meg, ez a szép látvány.          
  Az archív fotó keretén, a katicabogarak tömeges, érdekes gyülekezetét láthassuk.  
Február 9-én, szombaton, honismereti túrát szervezünk. Olyan túrát akarunk szervezni, amelyen medvéket láthatunk. Tudott dolog, hogy a medve február 2-án nyissa ki a szemét, a hosszú téli szunyókálás után. De hol láthatunk medvéket ? Hol ? a brassói állatkertben. Miután kimedvéztük magunkat, a Czell  tetőre sétálunk ki.
További részletek és bejelentkezés az ismert telefonszámon.
 
A múltkori túrával kapcsolatban.  A Lempes-hegy. 
Szép téli-tavaszias időben indultunk el . Hó csak, itt-ott volt látható az északi oldalakon. Gondoltuk, hogy majd az erdőben fogjuk tapodni a havat, de ott is száraz ösvényt találtunk. Ilyenkor télen is szép a Lempes, különösen szép látványt nyújtanak a körülvevő behavazott hegyek, viszont nem mutattak szép látványt az út mellett eldobált műanyag flakonok, a letépett villany kerítések. Sok turistával találkoztunk, főleg nagy termetű kutyákkal, nem hiányoztak a kerékpárosok, motorosok, futó bolondok, fényképezők stb. Február 2-án jártunk, a medvék napján, viszont medvével nem találkoztunk. De hát, nincs is medve környéken. A baróti hegyek felől jöhetnének, de az Olt elvágja az utukat.
De még volt egy nem mindennapi látványunk: a központ közelében levő kocsmától a busz megállóig az út mindkét oldalán eldobált sörös flakonok kacsingattak ránk, a dugó gyűjtők nagy örömére.
Fotó galéria: